دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
گالری تصاویر
اطلاعیه ها
اخبار سایت
تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها امضا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تأکید بر اینکه تلاش برای تبیین اندیشه‌های امام (ره) از واجبات زمان ماست، گفت: حضرت امام خمینی (ره) شخصیتی بسیار والا و از تبار پیامبران الهی و به تعبیر مقام معظم رهبری؛ یک رهبر حکیم بود. به همین منظور لازم است سیره رهبری امام (ره) برای تمام نسل‌ها تبیین شود.

وی با اشاره به نگارش کتاب «ایران بین دو انقلاب» خاطرنشان کرد: «یرواند آبراهامیان» در این کتاب آورده است بزرگ‌ترین انقلاب جهان توسط امام خمینی (ره) شکل گرفته است. این جمله بسیار عجیب است، چرا که در دنیا انقلاب‌های زیادی اتفاق افتاده، اما یک متفکر مطرح می‌کند که انقلاب اسلامی ایران عظیم‌ترین انقلاب دنیاست و هیچ انقلابی نتوانسته توده‌های میلیونی مردم را به صحنه بیاورد.

دکتر کلانتری ادامه داد: «احسان طبری» در کتاب «کژ راهه» مطرح می‌کند که هنوز بسیاری از زوایای انقلاب اسلامی از نگاه جهانیان پنهان است، اما خورشید برای همیشه پشت ابر نمی‌ماند و عظمت این انقلاب نیز برای جهانیان روشن خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای اینکه بیانیه «گام دوم انقلاب» مقام معظم رهبری تحقق پیدا کند، باید شخصیت و عظمت امام (ره) برای نسل جوان معرفی شود، چرا که وقتی وارد ابعاد زندگی امام (ره) می‌شویم، با یک شخصیت کم‌نظیر مواجه هستیم. ایشان جزو بزرگانی بودند که در حوزه‌های تخصصی کتاب‌های فراوانی تدوین کرده است.

وی با اشاره به کتاب «چهل حدیث» اثر امام خمینی (ره) در سال 1318 تصریح کرد: این کتاب بهترین کتاب اخلاق است که روش خاص خود را دارد و درمانگری فضایل اخلاقی را مطرح می‌کند. امام (ره) در حوزه‌های دیگر ازجمله اندیشه سیاسی، اصول، عرفان، فقه و... کتاب‌هایی با ارزش علمی بالا به نگارش درآوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری با بیان اینکه نسل جوان امروز به دنبال شخصیت‌هایی مانند امام (ره) است، گفت: در این زمینه مخاطب وجود دارد و باید کار اساسی همه‌جانبه صورت گیرد. امیدوارم تفاهم‌نامه همکاری با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به عمل و تلاش منجر شود و زمینه همکاری‌های گسترده علمی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی عرصه وسیعی به لحاظ امکانات، تعداد دانشجو، اساتید، فضای آموزشی و کارگاهی و... دارد، اظهار داشت: از پتانسیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان به نحو احسن استفاده کرد و این تفاهم‌نامه را به مرحله اجرا و عمل رساند.

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) یک اصل مبارک و مقدس است، ابراز امیدواری کرد انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی زمینه این امر را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به حضور عناصر فرهنگی تحصیلکرده در رأس آن، از ظرفیت بالایی برخوردار است، گفت: امیدوارم از این ظرفیت در قالب این تفاهم‌نامه، استفاده بهینه شود و بتوانیم در راستای افزایش تولیدات علمی با محتوای آموزشی و تربیتی و ترویج منویات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، اقدامات موثری انجام دهیم.

حجت‌الاسلام صالحی تأکید کرد: باید با جدیت در راستای ترویج اندیشه‌های امام خمینی (ره) در جامعه و در بین نسل جوان حرکت کنیم.

گفتنی است تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با موضوع انجام همکاری در زمینه‌های مرتبط با تبیین و ترویج اندیشه‌های تابناک حضرت امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها و به طور ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، با استفاده از ظرفیت‌های محتوایی و عملکردی مرتبط در برنامه‌های درسی در کلیه رشته‌های آموزشی دانشگاه به طور ویژه برای واحد‌های درسی «دیدگاه‌ها و وصایای امام خمینی(ره)»، منعقد شد.

1397/12/17 بیشتر بدانید ...
پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به سومین همایش ملی علوم زیستی در واحد دامغان قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به سومین همایش ملی علوم زیستی که صبح امروز به میزبانی واحد دامغان آغاز به کار کرد، توسط دکتر نعمت‌الله نعمتی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان قرائت شد.

در متن پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

با حمد و ستایش به محضر باریتعالی و درود بر پیامبر خاتم و اهل بیت کرامش که چراغ راه بشریت‌اند

سومین همایش ملی علوم زیستی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان فرصت مغتنمی است تا محققان و پژوهشگران به تبادل آخرین دستاوردهای علمی بپردازند و مطمئناً پیگیری و تداوم اهداف همایش گامی بزرگ در راه اعتلای سرمایه‏‌های علمی و معنوی ایران خواهد بود. مسلماً برگزاری چنین همایشی در سطح ملی می‌‏تواند راهگشای مناسبی برای حل چالش‏‌ها و شناسایی استعدادها در حوزه علوم زیستی باشد.

توجه و تمرکز بر علوم زیستی از این جهت حائز اهمیت است که از یک طرف با انسان و حیات انسان و از طرف دیگر با تلاش برای شناخت بهتر طبیعت و موجودات ارتباط دارد و ارتقای دانش بشری در حوزه‏‌های مختلف همچون علوم گیاهی، علوم جانوری، سلولی، ژنتیک و... عامل تعیین‌کننده‌‏ای به جهت تأمین ضرورت‌‏های زندگی و ممارست برای جلوگیری از آسیب‏‌رسانی به طبیعت خواهد بود. بنابراین علوم زیستی امکان شناخت بهتر برای مدیریت و توجه بیشتر به مسائل مرتبط با زندگی و طبیعت را فراهم می‌‏کند.

باعث افتخار است که امروز دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه علوم زیستی هم به عنوان سرمایه‏ علمی کشور در کنار سایر محققان و پژوهشگران برتر نقش مؤثری در ارائه آخرین یافته‌های علمی ایفا می‌‏کند و می‌‏تواند در طلیعه دهه پنجم انقلاب اسلامی روشنگر افق‏‌های جدیدی در زمینه علوم زیستی باشد.

اینجانب با قدردانی از کلیه دست‌‏اندرکاران و برگزارکنندگان سومین همایش ملی علوم زیستی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، برای این عزیزان آرزوی توفیق همراه با سعادتمندی دارم و امیدوارم بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی همه‌جانبه ایران اسلامی به ویژه خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.

عزّت، سربلندی و توفیق روزافزون همگان را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.

محمدمهدی طهرانچی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

1397/12/17 بیشتر بدانید ...

 برگزاری مراسم زیارت عاشورا با حضور مسئولین و کارکنان سازمان ها و نهادهای دولتی و مؤسسات آموزشی توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد دیلم در محل گلزار شهدای شهرستان

 

   
 
   

 

1395/09/21 بیشتر بدانید ...

 

دکتر نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشتی در شماره امروز روزنامه فرهیختگان، به تشریح جزئیات حضور خانواده کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در اردوهای راهیان نور پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روزنامه فرهیختگان، دکتر حسین نصیرزاده رئیس مرکز امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشت امروز روزنامه فرهیختگان، جزئیات حضور خانواده کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در اردوهای راهیان نور را تشریح کرد.

در این یادداشت آمده است:

بعد از تحولات مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی در حدود سال 1391، بحث فعال‌شدن اردوهای راهیان نور در بخش کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد و بعد از آن همواره در مجموعه سازمان مرکزی و بعضاً در واحدهای دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان تهران، کاروان‌هایی را برای بازدید از مناطق جنگی تحت‌عنوان راهیان نور ساماندهی کردیم، اما از سال گذشته به‌دنبال این بودیم که حضور برجسته و فعال‌تری در این عرصه داشته باشیم تا دانشگاه آزاد اسلامی در کنار دانشگاه‌های دولتی حضور قابل‌توجهی در این برنامه مذهبی، معنوی و گردشگری داشته باشد.

در حال حاضر با ظرفیت بسیار خوبی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، امیدواریم این برنامه با جدیت بیشتری برگزار شود تا فضای مناسب‌تری برای حضور مجموعه خانواده دانشگاه آزاد اسلامی در کنار دانشگاه‌های دولتی در این برنامه معنوی و سیاحتی ایجاد شود. امسال در مجموع حضور 400 نفر از کارمندان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به‌همراه خانواده‌هایشان را در اردوهای راهیان نور خواهیم داشت، البته به دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان به‌خصوص واحدهای خرمشهر و آبادان هم ابلاغ کرده‌ایم محل اسکان مناسبی را در اختیار این کاروان‌ها قرار دهند. به احتمال زیاد به این آمار افزوده خواهد شد و امیدواریم در سال‌های آینده حضور چشمگیرتری در این برنامه مقدس داشته باشیم.

ذکر این نکته ضروری است که در طول سال گذشته به گفته دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود 13 هزار نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در این اردوها شرکت داشتند، ولی در اداره‌کل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی تمرکز ما روی کارکنان و جامعه ایثارگران دانشگاه است که امیدواریم هر سال توفیقات بیشتری در خدمت به این عزیزان در این حوزه و سایر حوزه‌ها به دست آوریم.

بیان حقایق جنگ در محل جنگ

طبیعتاً در بازگویی خاطرات جنگ و بیان تئوری‌ها، ‌بخشی از حقایق دفاع مقدس بیان می‌شود که در طول سال با کارمندان بسیجی و فعالان ایثارگر دانشگاه این برنامه‌ها را داریم، اما برای اینکه این واقعیت‌ها برای نسل جدید و خانواده‌های آنها تداعی شود، نیازمند حضور در منطقه هستیم تا اثرات لازم از این اقدام حاصل شود. به همین جهت سعی‌مان بر این است که در طول سال چه در برگزاری برنامه‌های هفته دفاع مقدس و چه در بحث هفته بسیج، موضوعات مختلفی که بیان می‌شود به‌صورت یکجا در اردوهای راهیان نور با تبیین بیشتر به کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای خانواده آنها منتقل شود چون معتقدیم تاثیرات حاصل‌شده از این اقدام ماندگاری و پایداری زیادی در پی خواهد داشت. در حقیقت یکی از مهم‌ترین اهداف ما از اجرا و عملیاتی‌کردن اردوهای راهیان نور این است که در قالب این اردوها درصدد انتقال تجربیات و روحیه معنوی و البته شرایط و زمان و مکان ایام دفاع مقدس در محل وقوع این اتفاقات هستیم. به همین جهت یادمان‌ها و حضور مردم در این اردوها، خود به اندازه هزاران کتاب و فیلم در یک دیدار حضوری از منطقه در نسل جدید اثر بگذارد؛ به همین دلیل شاهد این هستیم که وقتی اعزام کاروان‌ها انجام می‌شود و مردم در منطقه حضور پیدا می‌کنند، اثرات وضعی آن قابل‌توجه است اگرچه نمی‌توانیم نافی تاثیر عرصه هنر در این زمینه باشیم.

مقام معظم رهبری فرمودند شهدای گمنام ما امامزاده‌های انقلاب و نهضت هستند. بنابراین وقتی وارد یک محل معنوی می‌شویم دل ما با معنویت گره می‌خورد و دعواهای سیاسی و جهت‌گیری‌ها را فراموش می‌کنیم؛ مکان‌های راهیان نور شاهد حضور همه اقشار از تفکرات مختلف است و احساس ایجاد تکلیف برابر شهدا را به‌صورت پررنگ ایجاد می‌کند، ازاین رو بزرگ‌ترین نعمت برای نظام جمهوری اسلامی است تا با آگاه‌سازی نسل جدید، عاملی برای وحدت ملی و دوری از جنجال‌های سیاسی باشد. مطمئناً تأثیر این اقدام در همدلی اجتماعی و برقراری ارتباط بیشتر بین نسل جنگ و انقلاب و نسل جدید تاثیر قابل‌توجهی خواهد داشت.

حضور در این اردوها باعث می‌شود به خیلی از سوالات و شبهات پیرامون جنگ و دفاع مقدس پاسخ داده شود، مثل اینکه رزمندگان چطور جنگیده‌اند و چرا جنگ اینقدر طول کشیده و سوالاتی از این دست؛ جوانان ما از نسل‌های مختلف در این یادمان‌ها و اردوها حضور پیدا می‌کنند و در شرایط مکانی این مناطق و با توجه به اینکه راویان، خودشان در دوران مقدس حضور داشته و روایت می‌کنند و فیلم‌های مستندی که در یادمان‌ها پخش می‌شود، افراد به‌صورت مستقیم منطقه و شرایط آن دوران را از نزدیک می‌بینند درنتیجه به‌صورت ناخواسته پاسخ خیلی از سوالات و شبهات احتمالی در ذهن آنها شکل می‌گیرد.

به همین دلیل تاثیرگذاری اردوهای راهیان نور را به سفارش مقام معظم رهبری جدی گرفته‌ایم و معتقدیم حضور در این برنامه معنوی، حتی تاثیر بیشتری از بیان مطالب سر کلاس درس دارد، چراکه وقتی فرد در محیط قرار می‌گیرد و شرایط جانفشانی ایثارگران را از نزدیک مشاهده می‌کند و اینکه چطور چنین شهادت‌طلبی‌ها و ایثارگری‌هایی صورت گرفته، بیشترین و بهترین تاثیرات را درون خود احساس می‌کند و بعد از مراجعت از این مناطق، خود این افراد آنچه را دیده‌اند برای سایرین نقل می‌کنند و از این طریق حقایق این فرهنگ رفیع میان مردم عزیز کشورمان بیشتر اشاعه پیدا می‌کند.

1397/12/14 بیشتر بدانید ...

به منظور بهره‌برداری از حداکثر توان واحدهای دانشگاهی در توسعه امکانات و منابع مالی در چارچوب مقررات و ضوابط دانشگاه و نیز با هدف اثربخشی در جامعه، محیط علمی و صنعتی شهرستان و استان و رشد اقتصاد دانش محور، گروه متنوع سازی منابع درآمدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دیلم تشکیل شده است.

1395/04/11 بیشتر بدانید ...

به اطلاع دانشجویان گرامی رسانده می شود بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد به دانشجویان مستعد فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری در قالب تسهیلات مادی و بصورت رقابتی جوایزی اهدا نماید. دانشجویان گرامی می توانند با مراجعه به آدرس .....

 

1395/04/09 بیشتر بدانید ...